Kurs Java

jQuery

Tu jesteś
Java - Mapa kariery Tu jesteś 10 Bootstrap - Material 11 Javascript 12 Typescript 13 Angular / React / Vue.js 14 Aplikacja Webowa / Mikroserwisy
[FULLSTACK]
StartAPPa
Thymeleaf / JSP + JSTL
Te rozwiązania pozwalają na układanie
fragmentów HTML-a po stronie serwera.
Wspierają takie zagadnienia jak
iteracyjne generowanie wielu elementów
widoku oraz potrafią współpracować
ze Spring MVC, przez co są ciekawą
alternatywą dla frontendu odseparowanego
od Springa i działającego po stronie
przeglądarki (tak jak w Angularze)
Co ciekawe Thymeleaf można stosować
również razem z Angularem czy Reactem.
jQuery
Przystanek Fullstack
Zanim pojawił się Typescript i Angular,
programowanie kodu działającego po
stronie przeglądarki wykonywane było
najczęściej za pomocą jQuery.
Obecnie jQuery jest używane w starych
systemach oraz służy jako dodatkowe
wsparcie dla Angulara oraz Typescriptu.
Niemniej, zgodnie z dobrymi praktykami,
nie zaleca się mieszania tych rozwiązań.
jQuery to mała, szybka i bogata w funkcjonalności biblioteka Javascript, która jeszcze kilka lat temu była na absolutnym topie. Wraz z pojawieniem sie nowej wersji Javascriptu (ECMA 2015) oraz z popularyzacją frameworków takich jak AngularJS czy Angular 2+ jej pozycja mocno osłabła.

Nie oznacza to jednak, że nie warto w ogóle zainteresować się tym rozwiązaniem. Jeśli budujemy prostą stronę internetową, gdzie nie chcemy wdrażać wymyślnych funkcjonalności dostarczanych przez frameworki, a potrzebujemy jedynie usprawnić tworzenie kodu w Javascript, jQuery może nadal być doskonałym wyborem.

Trzeba jednak pamiętać, że strona internetowa a aplikacja webowa to nieco różne rzeczy. To znaczy aplikacja webowa w sumie też jest stroną internetową (lub intranetową), ale chodzi w niej o maksymalizację efektywności działania poszczególnych fragmentów. Tak więc istotne jest ograniczenie przeładowań strony oraz szybkie działanie bardziej złożonych rozwiązań do przechowywania i przetwarzania danych (tabele, wykresy itp). Z tego powodu jeśli firma tworzy dla klienta aplikacje webową, jest ona najczęściej wykonywana za pomocą frameworka SPA (Single Page Application), na przykład AngularJS czy Angular 2+.

Wracając jednak do jQuery...nawet kilka lat temu w wielu firmach aplikacje webowe były tworzone z wykorzystaniem tej biblioteki. Dlatego też obecnie spotkamy jeszcze systemy działające na tym rozwiązaniu, a to jest dobry powód żeby sie nim zainteresować. Zerknijmy zatem na zalety:
  • Manipulacja DOM-em

    jQuery umożliwia dostęp do drzewa komponentów DOM i pozwala w łatwy sposób pobrać, bądź ustawić wartość w danym miejscu na stronie. Wykorzystujemy do tego specjalny selektor. Co ciekawe taki nieograniczony dostęp do komponentów powoduje, że niedoświadczony programista może zrobić niezły bałagan w kodzie, co często jest podnoszone jako wada - głównie przez fanów frameworków typu Angular. Frameworki te nie zakładają bezpośredniego dostępu do drzewa komponentów.
    $( "div.main-text-container" ).html( "Biblioteka jQuery jest fajna." )
    
  • Obsługa zdarzeń

    Biblioteka umożliwia bardzo wygodne obsługiwanie zdarzeń występujących na stronie (kliknięcie myszą, naciśnięcie klawisza, zmiana wartości w liście wyboru itd).
    var hiddenBox = $( "#banner-message" );
    $( "#button-container button" ).on( "click", function( event ) {
        hiddenBox.show();
    });                    
          
    
  • Wsparcie dla AJAX

    jQuery posiada też gotowe rozwiązania pozwalające na asynchroniczne wykonywanie wywołań usług zewnętrznych poprzez HTTP. Czyli w łatwy sposób możemy wysłać żądanie i odebrać odpowiedź.
    $.ajax({
        url: "/api/getWeather",
        data: {
            zipcode: 97201
        },
        success: function( result ) {
            $( "#weather-temp" ).html( "" + result + " degrees" );
        }
    });                    
    
  • Animacje

    Zawiera również wiele wbudowanych efektów (animacji), któe pozwalają szybko uatrakcyjnić stronę.
  • Efektywność

    Biblioteka jest lekka (mało zajmuje) i działa na wszystkich popularnych przeglądarkach.

Oczywiście biblioteka też nie załatwia za nas wszystkiego i jeśli budujemy aplikację webową, w której potrzebujemy przechowywać duże ilości danych tabelarycznych oraz inne bardziej zaawansowane komponenty, to pewnie przyda nam się coś jeszcze, na przykład JSP z JSTL. Jeśli mamy wiele stron gdzie powtarzamy strukturę, to pewnie wygodniej będzie użyć Thymeleaf. Ale o tym piszemy już w osobnej sekcji.

W tym momencie zataczamy koło i wracamy do tego co pisaliśmy na początku. Jeśli chcemy tworzyć proste strony, to HTML, Bootstrap, jQuery mogą okazać sie wystarczające. Jednak jeśli budujemy profesjonalne aplikacje webowe, to warto postawić na rozwój w kierunku nowoczesnych frameworków takich jak Angular. Większość firm korzysta z tego typu rozwiązań, co widać w ofertach pracy.
Appa Notka. Na koniec jeszcze jedna informacja (dla porządku). W AngularJS czy Angular 2+ również możemy korzystać z jQuery (AngularJS ma nawet zależność do wersji Lite), ale zasadniczo nie jest to wskazane. Wydaje się, że wszystkie problemy można rozwiązać korzystając bezpośrednio z możliwości frameworków. Jeśli jednak znajdziemy sie w sytuacji bez wyjścia i czegoś naprawdę nie można inaczej osiągnąć, to jest to ostatnia deska ratunku.

W temacie jQuery polecamy linki:
Projekt jQuery
jQuery Tutorial
Tutoriale jQuery
Mapa umiejętności programisty Java

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE