Projekt startowy Spring Boot

Spring to cała platforma do programowania backendu aplikacji webowych, mikroserwisów i innych rozwiazań IT. Częścią Springa jest rozwiązanie, które niezwykle upraszcza korzystanie z najważniejszych elementów platformy. Spring Boot, bo o nim mowa daje nam możliwość szybkiego i komfortowego rozpoczęcia przygody z platformą Spring.
W celu obejrzenia filmu na pełnym ekranie, kliknij w ikonę Youtube podczas oglądania filmu.
W naszym nowym filmie zobaczysz, jak w 2 minuty stworzyć projekt Spring Boot 3 (Spring Framework 6), jak zaimportować go do IntelliJ oraz jak zbudować ten projekt Mavenem i jak go uruchomić. Jeśli chcesz wiecej filmów, koniecznie polub bieżące video i subskrybuj nasz kanał!

Struktura projektu Spring Boot

Typowy projekt Spring Boot posiada kilka charakterystycznych elementów, wśród których wyróżniamy klasę - u nas nazwaną Application - zawierającą specjalną adnotację i interfejs oraz pliki konfiguracyjne Spring Boot i Maven:
 • Adnotacja - Adnotacja o nazwie @SpringBootApplication

  Zawiera ona kilka innych adnotacji, które są kluczowe w przypadku budowania aplikacji w oparciu o Spring Boot-a:
  • @SpringBootConfiguration - wskazuje, że klasa oznaczona tą adnotacją dostarcza aplikację Spring Boot
  • @EnableAutoConfiguration - włącza autokonfigurację kontekstu Springa (Spring Application Context)
  • @ComponentScan - umożliwia wykonanie procedury skanowania klas w poszukiwaniu komponentów,
   które mają zostać zainicjowane, a następnie umieszczone w kontenerze Springa
 • Interfejs - Interfejs o nazwie WebApplicationInitializer, a nawet lepiej - klasa abstrakcyjna implementująca ten interfejs - SpringBootServletInitializer

  Klasa, która rozszerza SpringBootServletInitializer umożliwia nam użycie metody konfigurującej naszą aplikację:
    @Override
    protected SpringApplicationBuilder configure(SpringApplicationBuilder builder) {
    	return builder.sources(Application.class);
    }
  
  Appa Notka. Dodanie SpringBootServletInitializer nie zawsze jest wymagane. Jest potrzebne w przypadku deployowania (instalowania) aplikacji w kontenerze aplikacji web (np. Tomcat), jeśli aplikacja ta została przygotowana w postaci pliku WAR. Metoda configure powinna wskazywać na klasę uruchomieniową naszej aplikacji Spring Boot. W przypadku gdy chcemy uruchamiać aplikację "z palca" lub komendą z command line'a, nie musimy implementować tego interfejsu. Wtedy aplikacja korzysta z Tomcata wbudowanego w Spring Boot-a. Jeśli to Twoje początki ze Spring Bootem albo jeśli nie planujesz instalować aplikacji w postaci pliku WAR na zewnętrznym Tomcacie, wówczas nie musisz implementować tego interfejsu.
 • Metoda uruchomieniowa - Statyczna metoda main, zawierająca kod uruchamiający aplikację Spring Boot:
  public static void main(String[] args) {
    SpringApplication.run(Application.class, args);
  }
  
 • Plik konfiguracyjny - Plik o nazwie application.properties, albo application.yml

  W ten sposób możemy sterować wieloma ustawieniami aplikacji, np. możemy podać port pod którym ma się ona uruchomić. Więcej w tym temacie możecie znaleźć w rozdziale Spring Boot - Konfiguracja.
  server.port=8080
  spring.mvc.favicon.enabled = false
  security.basic.enabled=false
  
  spring.h2.console.enabled=true
  spring.h2.console.path=/console/
  spring.h2.console.settings.web-allow-others=true
  
  spring.jpa.hibernate.ddl-auto=create-drop
  
 • Plik Maven - Mavenowy plik pom.xml, w którym musimy umieścić odwołanie do odpowiedniego parent-a oraz dodać odpowiednie szablony startowe. Więcej w tym temacie piszemy w rozdziale Spring Boot - Maven.
Appa Notka. Projekt startowy Spring Boot można wygenerować za pomocą rozwiązania Spring Boot Initializr, które opisujemy na stronie Spring Boot Initializr. Jest to usługa, która pozwala na wygenerowanie projektu o dowolnej konfiguracji. Możemy na przykład wybrać wersję Javy, rodzaj projektu, czy też zależności, których chcemy używać.
Nasza rekomendacja
Tak jak programowanie w Javie kręci się obecnie wokół Springa, tak programowanie z użyciem platformy Spring kręci się wokół Spring Boot-a. Największe korporacje na świecie, a także całkiem nowe startupy, tworzą dziś aplikacje używając właśnie Spring Boot-a. Upraszcza on proces tworzenia aplikacji i pozwala skupić się na implementacji logiki biznesowej, co doskonale wpisuje się w Springowe motto "konwencja ponad konfiguracją". Zresztą po co pisać więcej kodu jak można mniej? Tak też właśnie i my podchodzimy do sprawy, czemu dajemy wyraz w kolejnym akapicie.
Appa Notka. Od teraz możesz w całości nauczyć się programować aplikacje webowe w Springu. Zajrzyj do naszego nowego Kursu Aplikacji Web - Mega pakiet. Po raz pierwszy w polskim internecie, tylko w naszym portalu tak rozbudowany kurs tworzenia aplikacji webowej na podstawie gotowej aplikacji, którą ściągniesz na swój komputer. Implementacja krok po kroku, drogowskazy do miejsc, w których uzupełnisz wiedzę teoretyczną, a także inne pomocne rozwiązania.
Używamy w StartAPPa


Zarówno aplikacja online, jak i wszystkie kursy Springa, a także Kurs Aplikacji Web - Mega pakiet są zbudowane na bazie Spring Boot-a.
Linki
http://spring.io/projects/spring-boot

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE