Spring Boot jest projektem Springa, który pozwala na szybką budowę aplikacji w oparciu o przygotowaną kolekcję szablonów startowych (starter templates).
Zatem jeśli np. chcemy stworzyć aplikację webową działającą na bazie Spring MVC wystarczy, że użyjemy odpowiedniej zależności (Maven dependency)
reprezentującej szablon startowy do budowy aplikacji web, a wszystkie wymagane zależności zostaną automatycznie dociągnięte i podpięte pod nasz projekt:
W przypadku gdybyśmy chcieli sami (bez Spring Boota) skonfigurować taką aplikację, musielibyśmy zadbać o własnoręczne wybranie i podpięcie
wszystkich wymaganych zależności zachowując do tego odpowiednie powiązania między wersjami, co jest bardziej czasochłonne i ogólnie bardziej skomplikowane (trzeba wtedy skompletować pasujące do siebie wersje bibliotek).
Należy pamiętać, że aby Spring Boot mógł w ogóle zostać zainicjalizowany to w pierwszej kolejności (jeszcze przed wpisaniem wyżej wymienionej zależności)
wymagane jest podanie wersji w jakiej mają działać komponenty Spring Boota (innymi słowy, jaką wersję Spring Boot-a chcemy używać).
Wprowadzamy więc do pliku
pom.xml następującą konfigurację:
Wersja 2.0.4 jest podana jako przykład. Tak samo będzie to wyglądało dla wersji 1.5.x
Ostatecznie nasz plik
pom.xml
będzie wyglądał podobnie jak poniżej:
Nasza rekomendacja
W tym rozdziale ciężko powiedzieć coś więcej w opisywanym temacie. Niech za rekomendacje posłuży fakt, że w zasadzie wszystkie projekty, w których braliśmy udział
używały Maven-a (no prawie, 18 lat temu popularny był Ant ;)). Obecnie pewną popularnością cieszy się również Gradle.
Używamy w StartAPPa
Wszystkie nasze kursy Springa są napisane z użyciem Spring Boota. Każdy zawiera
pom.xml,
w którym znajdują się tylko wymagane zależności, na przykład:
Linki
https://mvnrepository.com/artifact/org.springframework.boot