Kurs Java

IntelliJ - Instalacja i pierwsze kroki

Eclipse - Pierwszy projekt
Programiści w pracy zawodowej zwykle umawiają się w zespole co do tego, na czym będą pracować. Czasem jednak może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie dostaniemy żadnego wyboru. Warto wiec znać ogólnie zarówno Eclipsa jak i Intellija. Skoro Eclipse'a już mamy przerobionego to teraz opiszemy jak pobrać oraz jak zainstalować i uruchomić środowisko programistyczne IntelliJ.

Pobranie IntelliJ

A więc zaczynamy! Pobieramy IDE ze strony:


Po wejściu na stronę spotkamy dwie werjse - Ultimate i Community. Nas interesuje wersja Community. Jest to bezpłatna wersja dla każdego programisty Java:
Pobranie IntelliJ IDE - Krok 1
Pobranie IntelliJ IDE - Krok 2
Następnie uruchamiamy ściągnięty plik exe i rozpoczynamy proces instalacji. W jego trakcie musimy zdecydować w jakim katalogu chcemy zainstalować narzędzie, na przykład:
Instalacja IntelliJ IDE - Krok 1
W kolejnym kroku jesteśmy proszeni o zdefiniowanie kilku ustawień. Polecamy zaznaczyć opcje jak na poniższym zdjęciu:
Instalacja IntelliJ IDE - Krok 2

Pierwsze kroki z IntelliJ

Po wykonaniu instalacji udajemy się do katalogu, w którym znajduje się IntelliJ. Struktura katalogu powinn wyglądać podobnie jak na zdjęciu:
IntelliJ - Widok po instalacji
Wchodzimy do katalogu bin i wybieramy plik idea.exe lub idea64.exe (w zależności od posiadanej wersji OS) i następnie uruchamiamy program. Wtedy powinna pojawić się możliwość importu ustawień z innej (istniejącej już wcześniej) instalacji IntelliJ-a. Prawdopodobnie jest to nasza pierwsza instalacja, więc nie importujemy niczego:
IntelliJ - Uruchomienie
Po zaakceptowaniu licencji musimy zdecydować, jakiego zestawienia kolorystycznego chcemy używać. Do wyboru jest zestawienie dosyć nietypowe ciemne oraz bardziej popularne jasne. Polecamy to drugie (mimo, że na zdjęciu zaznaczone jest to pierwsze - taka jest propozycja domyślna IntelliJ):
IntelliJ - Uruchomienie

Pierwszy projekt

W celu stworzenia projektu wybieramy opcję Create New Project:
IntelliJ - Pierwszy projekt
Następnie w oknie New Project konfigurujemy podstawowe ustawienia (zaznaczamy Java oraz wybieramy Project SDK):
IntelliJ - Nowy projekt
Klikamy w przycisk Next i w ten sposób przechodzimy do kolejnego widoku. Zaznaczamy opcje tak jak na zdjęciu:
IntelliJ - Nowy projekt - Krok 2
W tym momencie musimy jeszcze ustawić nazwę naszego projektu oraz jego lokalizację na dysku i możemy zakończyć cały proces przyciskiem Finish:
IntelliJ - Nowy projekt - Krok 3

Uruchomienie programu

Naszym oczom powinien się ukazać widok główny IDE. Do tej pory zdjęcia wszystkich okien wstawialiśmy w ciemnym schemacie kolorystycznym. Teraz dla odmiany użyjemy jasnego motywu:
IntelliJ - Widok finalny
Widać, że zarówno Eclipse przedstawiony w rozdziale Narzędzia programistyczne (IDE) oraz Eclipse - Pierwsze kroki, jak i opisywany tutaj IntelliJ mają podobny układ jeśli chodzi o umiejscowienie drzewa projektów jak i miejsca otwarcia plików z kodem. Uruchomienie programu również następuje przez kliknięcie przycisku w stylu "play". Rezultaty wykonania programu możemy obserwować na podobnej konsoli jak ta w Eclipse.

Przykłady w naszych filmach, które znajdziecie w kursie będziemy pokazywać wymiennie na jednym ze środowisk. W ten sposób będzie się Wam nieco łatwiej przyzwyczaić do obu interfejsów.
Masz pytanie dotyczące tego rozdziału? Zadaj je nam!
Masz pytanie dotyczące prezentowanego materiału?
Coś jest dla Ciebie niejasne i Twoje wątpliwości przeszkadzają Ci w pełnym zrozumieniu treści?
Napisz do nas maila, a my chętnie znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.
Najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami będziemy publikować pod rozdziałem.
Nie czekaj. Naucz się programować jeszcze lepiej.
kursjava@javappa.com

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE