Kurs Java

Spring Framework 6 już jest!

W listopadzie światło dzienne ujrzał Spring Framework 6.0 w wersji GA. Z racji tego, że rok 2022 nieuchronnie zbliża się do końca i dlatego uznaliśmy, że warto zebrać i podsumować w jednym miejscu informacje dotyczące najnowszej wersji, które publikowaliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Spring 6 jest dostarczany z Javą 17+ i Jakartą EE 9+ z naciskiem położonym na niedawno wydane interfejsy API Jakarta EE 10, takie jak Servlet 6.0 i WZP 3.1. Zapewnia to dostęp do najnowszych kontenerów webowych, takich jak Tomcat 10.1, oraz najnowszych dostawców utrwalania danych, takich jak Hibernate ORM 6.1. Razem z najnowszym Springiem dostajemy również nową wersję Spring Boot-a w wersji 3.0.0.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, wersja 6.0 wprowadza podstawę do transformacji z wyprzedzeniem i odpowiednią obsługę przetwarzania AOT dla kontekstów aplikacji Spring. Umożliwia to obsługę natywnych obrazów GraalVM za pomocą Spring Boot 3. W Spring Framework 6.0 dostępnych jest wiele innych funkcji i udoskonaleń, m.in. klient interfejsu HTTP, obsługa szczegółów problemu RFC 7807 oraz obserwowalność oparta na mikrometrach dla klientów HTTP.

O tych i innych nowościach pisaliśmy w kolejnych artykułach zapowiadających nowego Springa:
  • Spring Framework 6 - Pierwszy raport!
    Artykuł o największych zmianach planowanych w nowym Springu, w tym o wdrożeniu Jakarty EE.
  • Java Jakarta EE
    Słowo o platformie Jakarta EE, która powstała po to, żeby umożliwić tworzenie nawet bardzo zaawansowanych, biznesowych aplikacji sieciowych, głównie na potrzeby technologii chmurowej (cloud computing).
  • Spring Framework 6 już blisko!
    Najświeższe informacje o wdrażanych rozwiązaniach, w tym o inicjatywie obserwacji i rejestracji oraz o nowych interfejsach HTTP.
Oczywiście nowy projekt można już stworzyć na stronie start.spring.io, wybierając Spring Boot 3 (co domyślnie dostarczy nam Springa 6):
Appa Notka. Uwaga. Obecnie obowiązującą wersją Springa w aplikacji kursu Kurs Aplikacji Web - Mega pakiet jest Spring 6 oraz Spring Boot 3. Oczywiście nadal dostępna jest wersja ze Spring Framework 5 i Spring Boot 2.

Na koniec jak zawsze powstaje pytanie, czy warto przesiadać się na nową wersję platformy? W większości sytuacji będzie to najlepsze rozwiązanie, jednak jak to bywa w przypadku skomplikowanych, mocno złożonych projektów (szczególnie z wieloma zależnościami cloudowymi) może się okazać, że w którymś miejscu napotkamy problem nie do przeskoczenia, dopóki nie zostanie przygotowana odpowiednia poprawka. Zdarzało się to czasem nawet w przypadku mniejszych updateów frameworka, szczególnie jeśli dodatkowo byliśmy zmuszeni do aktualizacji wersji Javy.

W takiej sytuacji może warto poczekać na "wygrzanie się" nowego Springa?
Autor: Jarek Klimas
Data: 29 grudnia 2022
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Java Linki:
https://spring.io/blog/2022/11/16/spring-framework-6-0-goes-ga
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE