Kurs Java

Java Jakarta EE

Stworzona do programowania w języku Java platforma Jakarta EE powstała po to, żeby umożliwić tworzenie nawet bardzo zaawansowanych, biznesowych aplikacji sieciowych, głównie na potrzeby technologii chmurowej (cloud computing). Obejmuje ona następujące części składowe:
  • interfejsy
  • klasy abstrakcyjne
  • typy wyliczeniowe
  • dokumentację wyjaśniającą działanie powyższych elementów

Java Jakarta – co to jest?

Platforma do programowania może zostać zaimplementowana przez przedsiębiorstwa, organizacje lub inne podmioty, po czym udostępniona programistom. W skład Jakarty wchodzą takie specyfikacje jak m.in.:
  • Servlet – używane w celu nawiązywania połączeń sieciowych
  • ServerPages – engine szablonów Java stosowany w oprogramowaniu z widokami powstającymi po stronie serwera
  • JSON Processing – odpowiada za mapowanie elementów do JSON i w przeciwnym kierunku
  • Bean Validation – moduł stworzony do walidacji danych
  • Persistence – przeznaczone do mapowania obiektowo relacyjnego i nawiązywania połączeń z bazami

Serwery kompatybilne z Jakarta

Cechą tej platformy jest możliwość współpracy z licznymi serwerami. Java Jakarta może być obsługiwana m.in. przez Apache Tomcat, Jetty, Glassfish, OpenLiberty czy Wildfly, jednak z reguły serwery korzystają wyłącznie z poszczególnych podzbiorów, a nie wszystkich zasobów platformy. To powoduje, że właśnie serwery takie jak Apache Tomcat i Jetty, które pozwalają na zaimplementowanie wyłącznie samych serwletów, są najczęściej wykorzystywane do obsługi tej platformy.

Zadaniem serwera jest w tym przypadku stworzenie środowiska pozwalającego na prawidłowe uruchomienie poszczególnych części składowych platformy, czyli kontenerów serwletów i EJB. Dzięki niemu możliwe jest nawiązanie połączenia z bazą danych, obsługiwanie kolejek komunikatów i uwierzytelnianie oraz autoryzowanie informacji.

Jak to się zaczęło – historia Java Jakarta

Historia platformy jest stosunkowo niedługa, bo trwa od 2019 r. Jej premierowa wersja została opatrzona numerem 8 i w bezpośredni sposób nawiązywała do oprogramowania Java EE 8, utrzymując z nią całkowitą kompatybilność. Oznacza to, że programy powstające w Jakarcie dało się włączać również na serwerach obsługujących poprzednią wersję platformy. W gruncie rzeczy były to dwa identyczne rozwiązania, z tą różnicą, że najnowszy produkt Javy przetransferowano na GitHuba.

Gdy platforma weszła w posiadanie fundacji Eclipse, która przejęła ją od korporacji Oracle, wystąpiły komplikacje związane z prawami do nazwy. W tej sytuacji zdecydowano się na zrezygnowanie ze spornego członu – zwrotu „Java”, który postanowiono zamienić na określenie wykorzystywane do dzisiaj, a więc Jakarta. Co istotne, poza tym zmianom uległy również przestrzenie nazw oraz pakietów, w efekcie czego dziewiąta (de facto druga) wersja platformy przestała być kompatybilna z oprogramowaniem poprzedniej generacji.

Co interesujące, nowa nazwa została wyłoniona w ramach konkursu zorganizowanego przez Eclipse Foundation, która odpowiada za rozwój tej platformy dla języka Java. Wzięło w nim udział niemal 7000 osób, z czego dwie trzecie wskazało jako najlepszą i najodpowiedniejszą nazwę właśnie na Jakartę. Na drugim miejscu ze znacznie mniejszą liczbą głosów uplasowała się propozycja Enterprise Profile. Jednocześnie należy zaznaczyć, że uczestnicy konkursu mieli do wyboru wyłącznie z góry narzucone nazwy, bez możliwości wymyślania własnych, nowych – musieli wybierać z zamkniętego katalogu.

Zanim Jakarta przeszła na własność Eclipse Foundation, pod szyldem Oracle funkcjonowała na rynku programistycznym od 1999 r. Najpierw nazwano ją J2EE, po czym w 2006 r. zmieniono nazwą na Java z dopiskiem EE.

Zdarza się, że programiści postrzegają tę platformę jako konkurencyjne rozwiązanie wobec Spring, czyli najpopularniejszego frameworka dla języka Java. Tymczasem to błędne podejście, ponieważ oba rozwiązania należy traktować nie jako konkurencję, lecz wzajemne uzupełnienie. Istnieje bowiem możliwość sprawnego połączenia obu tych oprogramowań, np. poprzez wykorzystanie Spring MVC jako podstawowego frameworku przy jednoczesnym zastosowaniu serwletów Jakarta np. do uruchamiania połączeń z bazą daną czy walidacji danych.

Zastosowanie platformy programistycznej Jakarta

W jakim celu wykorzystuje się platformę Jakarta? Cieszy się ona szczególnie dużą popularnością jako narzędzie do produkcji oprogramowania biznesowego typu cloud computing. Doskonale nadaje się do tworzenia i uruchomiania skomplikowanych aplikacji o wielowarstwowej architekturze napisanych w języku Java, których obsługa odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Uniwersalność środowiska Jakarta polega jednak na tym, że można go użyć także do programowania znacznie prostszych projektów – poza rozbudowanymi aplikacjami sieciowych sięga się po nie również do tworzenia nieskomplikowanych stron internetowych czy prostych narzędzi online.

Z uwagi na coraz powszechniejsze wykorzystanie rozwiązań chmurowych można oczekiwać, że również popularność platformy Jakarta będzie rosła. Tym bardziej że Eclipse Foundation rozwija ten projekt i można się spodziewać kolejnych edycji, jeszcze lepiej przystosowanych do potrzeb współczesnego rynku i nowoczesnych wymagań programistycznych. Za wyborem tego środowiska poza uniwersalnością zastosowania przemawiają także inne pożądane cechy, takie jak dobra skalowalność, wysoki poziom bezpieczeństwa powstających przy jej użyciu aplikacji czy sprawność oraz relatywnie krótki czas tworzenia oprogramowania.

Co istotne, po przejęciu Javy EE przez Eclipse Foundation i zmianie nazwy na Jakarta organizacja skupiła się na wyeliminowaniu słabych punktów tej platformy, wśród których wymieniano m.in. bardzo ubogą dokumentację oraz ograniczone zasoby tutoriali. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom programistów, poprawiono te aspekty, podobnie jak umożliwiono zastosowanie sprawnych i „lekkich” serwerów do uruchamiania środowiska. W efekcie tworzenie nawet bardzo skomplikowanych aplikacji przy użyciu Jakarty uległo znacznemu uproszczeniu. Miejmy nadzieję, że trend ten będzie kontynuowany, a kolejne odsłony oprogramowania w jeszcze większym stopniu będą spełniać oczekiwania użytkowników.
Szukasz dobrego kursu nowej Javy? Mamy dla Ciebie kurs oparty na 150 przykładach.
Kurs od Javy 8 do 14
Kurs nowej Javy składa się z kursu Javy 8 oraz Javy od wersji 9 do 17.
Autor:Materiał partnera
Data: 25 sierpnia 2022
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Java Linki:
https://openjdk.java.net
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE