Kurs Java

Spring 6 i Spring Boot 3 coraz bliżej!

Najpierw news. Jak ogłoszono 01/09 na SpringOne, finalne wersje (GA) Spring Framework 6 i Spring Boot 3 są planowane na czwarty kwartał 2022 roku. Wczesne wersje będą pojawiać się nawet już w tym roku (listopad/grudzień)!
A teraz do rzeczy...

Na czym Spring 6 i Spring Boot 3?

Spring 6 i Spring Boot 3 mają wykorzystywać Javę 17+ oraz Jakartę EE 9+. Tak więc aplikacje oparte na Spring Framework 6 i Spring Boot 3 będą wymagały minimum JDK 17 (runtime), a także minimum Tomcat-a 10 / Jetty 11 (dla zgodności z Jakartą EE 9). W wielu firmach zapowiada się zatem wielka mobilizacja w kierunku przejścia na Javę 17.

Co ważne, wraz z nowymi wersjami mogą być wymagane pewne zmiany w kodzie źródłowym istniejących aplikacji, np. przestrzeń nazw javax w Jakarta zmieni się w Jakarta EE 9 wszędzie tam, gdzie dotykamy Servlet API, JPA, Bean Validation itp.

Co ze Springiem 5 i Spring Bootem 2?

Obecnie Spring Framework 5.3.x i Spring Boot 2.x pozostają w fazie rozwoju, przy czym Spring Boot 2.6 pojawi się już w listopadzie, a Spring Boot 2.7 w maju 2022 roku. Ostatnia wersja Spring Boota 2.x, jak również Spring 5.3.x będą utrzymywane przez kilka lat wraz z równoległym rozwojem Springa 6 i Spring Boota 3. I to — dla odmiany — daje nadzieję, że może jednak nie trzeba będzie aż tak spieszyć się do migracji na Javę 17.
Autor: Jarek Klimas
Data: 08 października 2021
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Java Linki
https://springone.io/2021/sessions/from-spring-framework-5-3-to-6-0
https://javamana.com/2021/09/20210912235341278o.html
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE