Kurs Java

Sztuczna Inteligencja w Springu

W świecie programowania, gdzie znaczenie sztucznej inteligencji (AI) nieustannie rośnie, pojawił się nowy projekt Springa - Spring AI. Podstawowywm celem projektu jest ułatwienie programistom korzystania z AI w aplikacjach przy jednoczesnym minimalizowaniu złożoności kodowania. Spring AI integruje Spring-a z mechanizmami sztucznej inteligencji, umożliwiając tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji w sposób prostszy i bardziej intuicyjny.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej projektowi Spring AI. Skoncentrujemy się na głównych cechach, praktycznym zastosowaniu i możliwościach, jakie Spring AI wprowadza do świata Java, pokazując, jak może być wykorzystany do tworzenia inteligentniejszych aplikacji.

Spring AI

Projekt Spring AI jest inicjatywą mającą na celu uproszczenie tworzenia aplikacji wykorzystujących funkcjonalności sztucznej inteligencji bez niepotrzebnej złożoności. Projekt Spring AI czerpie inspirację z wybitnych projektów Python, takich jak LangChain i LlamaIndex, jednak nie jest bezpośrednim portem tych projektów.
Appa Notka. Założeniem projektu jest przekonanie, że następna fala aplikacji Generatywnej AI nie będzie ograniczona tylko do programistów Pythona, ale stanie się wszechobecna w wielu językach programowania.

Kluczowe abstrakcje

Spring AI dostarcza abstrakcje, które służą jako fundament dla rozwoju aplikacji AI. Mają one wiele implementacji, co umożliwia łatwą zamianę komponentów przy minimalnych zmianach kodu. Przykładowo, Spring AI wprowadza interfejs AiClient z implementacjami dla OpenAI i Azure OpenAI:
Java CheckedException

Funkcjonalności Wysokiego Poziomu

Spring AI ma na celu dostarczenie funkcjonalności wyższego poziomu, aby adresować powszechne przypadki użycia, takie jak „Q&A z dokumentacją” czy „Chat z dokumentacją”. W miarę wzrostu złożoności przypadków użycia, projekt Spring AI będzie integrować się z innymi projektami w ekosystemie Spring, takimi jak Spring Integration, Spring Batch i Spring Data.

Q&A z dokumentacją

W projekcie Spring AI, funkcjonalność "Q&A z dokumentacją" ma na celu umożliwienie automatycznego odpowiadania na pytania dotyczące dokumentacji technicznej. Wykorzystuje to zaawansowane modele AI, które mogą przeszukiwać i interpretować dokumentację, a następnie udzielać precyzyjnych, kontekstowych odpowiedzi na pytania użytkowników.

Funkcja jest szczególnie przydatna w środowiskach, gdzie dokumentacja jest obszerna lub skomplikowana. Dzięki AI, użytkownicy mogą szybko uzyskać odpowiedzi na specyficzne pytania, zamiast przeszukiwać całą dokumentację.

W praktyce, implementacja tej funkcjonalności może obejmować integrację z istniejącymi systemami zarządzania dokumentacją oraz wykorzystanie NLP (Natural Language Processing) do zrozumienia i odpowiedzi na pytania zadawane w naturalnym języku.

Chat z dokumentacją

"Chat z dokumentacją" w Spring AI to krok dalej w interaktywnym dostępie do informacji. Idea polega na stworzeniu chatbota, który nie tylko odpowiada na konkretne pytania, ale także prowadzi bardziej dynamiczną, kontekstową konwersację z użytkownikiem.

Chatbot może pomagać w nawigacji po dokumentacji, sugerować powiązane tematy, a nawet uczyć się z interakcji, aby z czasem oferować bardziej trafne i pomocne informacje.

Podstawą techniczną tego rozwiązania jest zastosowanie AI i uczenia maszynowego do analizy zapytań użytkowników i dopasowywania odpowiedzi na podstawie dostępnej dokumentacji i wcześniejszych interakcji.

Konfiguracja

Dostępne są startery Spring Boot, które pomagają w konfiguracji niezbędnych zależności i klas. Startery Spring Boot dla Spring AI są specjalnie zaprojektowanymi zależnościami, które można łatwo dołączyć do projektu, aby szybko zintegrować funkcjonalności AI. Dostępne są dwa startery Spring Boot:
<dependency>
  <groupId>org.springframework.experimental.ai</groupId>
  <artifactId>spring-ai-openai-spring-boot-starter</artifactId>
  <version>0.7.1-SNAPSHOT</version>
<dependency>
<dependency>
  <groupId>org.springframework.experimental.ai</groupId>
  <artifactId>spring-ai-azure-openai-spring-boot-starter</artifactId>
  <version>0.7.1-SNAPSHOT</version>
<dependency>

Spring CLI

Projekt Spring CLI (Command Line Interface) został stworzony jako narzędzie ułatwiające i przyspieszające pracę z frameworkiem Spring. Ułatwia tworzenie nowych aplikacji bezpośrednio z terminala, podobnie jak 'create-react-app' w ekosystemie JavaScript.

Do Spring CLI dodano nowe komendy specyficzne dla pracy z sztuczną inteligencją (AI), w ramach rozszerzenia możliwości tego narzędzia. Nowe komendy w Spring CLI są skoncentrowane na ułatwieniu integracji funkcjonalności AI, szczególnie z usługami takimi jak OpenAI i Azure OpenAI, w projektach Spring.

Sztuczna inteligencja w Javie

Bez względu na termin finalnego wydania Spring AI, obecne możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w Javie stanowią atrakcyjną perspektywę dla programistów. W odpowiedzi na ten rosnący trend, przygotowaliśmy kurs, który nie tylko eksploruje kluczowe zagadnienia związane z AI, ale także praktycznie pokazuje, jak tworzyć boty w Javie z wykorzystaniem AI.

Zrozumienie i doświadczenie w pracy z frameworkami, takimi jak Spring czy Hibernate, nie są wymagane. Każdy bot, który stworzymy, będzie samodzielnym programem, uruchamianym z poziomu linii poleceń. Jednakże, zadbaliśmy o to, by kod był na tyle elastyczny, że bez problemu znajdzie zastosowanie w projektach opartych na różnych frameworkach, w tym na przykład Spring Framework.

Kurs jest więc idealnym punktem startowym dla tych, którzy chcą zintegrować AI z istniejącymi technologiami Java, niezależnie od ich doświadczenia z konkretnymi frameworkami. W kursie praktycznie implementujemy różne rodzaje botów komunikujących sie ze sztuczną inteligencją OpenAI. Zaczynamy od podstaw. Oto szczegółowy opis każdego bota:
 • SimpleBot — Ten bot stanowi wprowadzenie do komunikacji z OpenAI w Javie, prezentując podstawy interakcji.
 • ChatBot — ChatBot umożliwia dwustronną wymianę wiadomości z użytkownikiem, demonstrując podstawy dialogu.
 • ChatBotWithHistory — Bot rozwija ideę ChatBota, dodając zdolność zapamiętywania kontekstu rozmowy, co pozwala na bardziej spójną i angażującą komunikację.
 • CompletionBot — Bot ten jest zaprojektowany do autozupełniania tekstu, wykorzystując różne parametry modelu AI, takie jak Temperature, Top P, Frequency Penalty, Presence Penalty, co pozwala na eksplorację bardziej zaawansowanych aspektów generowania treści.
 • DalleGenerateImageBot — Bot specjalizuje się w generowaniu obrazów na podstawie zadanych promptów, z opcją zapisu wygenerowanego obrazu w wybranej lokalizacji na dysku.
 • DalleEditImageBot — Bot pozwala na edycję i modyfikację podanych obrazów, demonstrując możliwości przetwarzania graficznego z użyciem AI.
 • DalleImageVariationBot — Ten bot koncentruje się na tworzeniu wariacji podanych obrazów, co pozwala eksplorować kreatywne aspekty generatywnej AI.
 • TranscriptionBot — Specjalizuje się w transkrypcji z plików audio lub wideo, umożliwiając praktyczne zastosowanie AI w przetwarzaniu mowy na tekst.
 • TranslationBot — Bot oferuje funkcjonalność tłumaczenia z plików audio lub wideo.

Kod źródłowy jest dostępny do pobrania bezpośrednio na platformie Udemy.
Autor: Jarek Klimas
Data: 17 listopada 2023
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Java Linki:
https://docs.spring.io/spring-ai/reference
https://docs.spring.io/spring-cli/reference
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE