Kurs Java

Maven. Brak update'u artefaktu?!

Tak sobie ostatnio pomyśleliśmy, że niektóre materiały wrzucane na naszą grupę na facebooku można jeszcze nieco rozwinąć i stworzyć z tego fajny artykuł dla większej grupy odbiorców. Właśnie w taki sposób powstał ten tekst.

Na grupie zajmowaliśmy się ostatnio problemem, którego wystąpienie potrafi doprowadzić do szału, szczególnie początkujących użytkowników Mavena (choć nie tylko). Problem ten dotyczy braku aktualizacji artefaktu w lokalnym repozytorium, mimo że właśnie zbudowaliśmy jego nową wersję i wykonaliśmy deploya na zdalne repozytorium, a inny projekt ma ten artefakt podpięty jako zależność i tę aktualizację ma zobaczyć. Brzmi skomplikowanie? Możliwe. Rozbijmy to zatem na kolejne kroki, występujące w ramach konkretnego scenariusza.

Tworzenie projektów i ustalenie zależności

 • Tworzymy nowy projekt, np. Genres, który przechowuje gatunki filmowe. Gatunki filmowe nie zmieniają się za często, dlatego postanawiamy wyodrębnić tę część do osobnego projektu i taki projekt zbudować Mavenem do postaci artefaktu.
 • Wgrywamy ten artefakt (wykonujemy deploy) do zdalnego repozytorium Mavena.
 • Tworzymy projekt MovieStore (baza filmów), który ma podpięty artefakt Genres.
 • Budujemy Mavenem projekt MovieStore.
  • Pobieranie artefaktu Genres ze zdalnego repozytorium jest wyzwalane przez projekt MovieStore, czyli ten zawierający dependency artefaktu.
 • Projekt MovieStore może korzystać z klas artefaktu Genres. W ten sposób uzyskaliśmy na przykład dostęp do metody zwracającej listę gatunków filmowych.
Do tej pory wszystko gra. Zabawa zaczyna się w momencie, gdy chcemy zaktualizować artefakt podpięty do innego projektu jako zależność (czyli do projektu MovieStore).

Aktualizacja artefaktu

 • Dodajemy klasę do Genres (na przykład konwerter językowy nazw gatunków, bo okazuje sie, że nasz projekt ma być udostępniony w kilku krajach) i przebudowujemy go Mavenem.
 • Wgrywamy nową wersję artefaktu do zdalnego repozytorium.
 • W projekcie MovieStore chcemy wykorzystać nową klasę z artefaktu Mavena.
 • Przebudowujemy więc projekt MovieStore.
I teraz pojawia się pytanie. Czy w ostatnim kroku nowa wersja artefaktu Genres zawsze zostanie ściągnięta ze zdalnego repozytorium i tym samym będziemy mogli użyć skonwertowanych nazw gatunków w projekcie MovieStore?
Eclipse - Okno tworzenia projektu
Odpowiedź brzmi — Nie zawsze!
Appa Notka. Pobieranie zostanie wyzwolone tylko w przypadku wersji SNAPSHOT, np. 1.0.0-SNAPSHOT i tylko wtedy, gdy zdalne repozytorium zawiera nowszą wersję.
Bazując na naszym przykładzie, w przypadku gdy mamy gotową wersję releasową projektu Genres, np. 1.0.0 i do takiej wersji artefaktu dodaliśmy klasę i tą zdeployowaliśmy do zdalnego repozytorium, wówczas nic nie zostanie pobrane przez projekt MovieStore. Można się na tym złapać, jeśli na "dzień dobry" w projekcie ustawimy sobie wersję bez -SNAPSHOT, bo "tak wygląda czytelniej". Może też być tak, że zaczynamy pracę nad zapomnianym projektem i ma on wersję na przykład 7.0.0. Zmieniamy ją, budujemy artefakt i patrzymy, a nasz projekt główny (MovieStore) nie zauważył żadnej zmiany.

W takiej sytuacji po dłuższym śledztwie dochodzimy do tego, że w naszym lokalnym repozytorium nadal znajduje się wersja z datą z dalekiej przeszłości. Maven nie ściągnął nowej wersji artefaktu. Jak to możliwe? Chyba jest jakiś błąd w Mavenie! Zepsuł się.

No właśnie, ale czy w ogóle możemy mówić o nowej wersji, skoro wcześniej w repozytorium istniała wersja 7.0.0, a obecna wersja to nadal 7.0.0? No nie. Jeśli już chcemy aktualizować kod wersji releasowej, to należy zaktualizować numer, na przykład na 7.0.1, a następnie zmienić także numer wersji w projekcie głównym (czyli numer wersji dependency) i ten projekt przebudować.

Podsumowanie

Pojawia się jednak pytanie. Czemu to tak nie działa bez zmiany wersji? Przecież ostatnio mi działało! No właśnie, mogło działać, jeśli Twoja wersja miała dodany postfix -SNAPSHOT. Wtedy bez podmieniania numerów wersji można zaktualizować artefakt, wgrać go na zdalne repozytorium, a build projektu głównego wyzwoli pobranie artefaktu do lokalnego repozytorium (mimo że nie było zmiany wersji, ważne że jest nowszy znacznik czasu zapisany przy artefakcie w zdalnym repozytorium).
Appa Notka. Na domyślne zachowanie Mavena możemy jeszcze wpływać poprzez zastosowanie updatePolicy w settings.xml, ale to już temat na inny artykuł.
Pomijając samą zasadę, to oczywiście nie jest dobrą praktyką wypuszczanie od razu wersji release z pominięciem snapshot-a, ale czasem zdarza się, że deweloper tak zrobi. Bo na przykład dobrze zna kod artefaktu, zmienia drobiazg i nie potrzebuje testów. Czasem jest też tak, że programista robi tak na przykład dlatego, że się spieszy. Cóż, zawsze warto spieszyć się powoli :)
Zapraszamy Was do dołączenia do naszej grupy na facebooku (poniżej)! Znajdziecie tam sporo materiałów ze świata Javy, Spring-a i Hibernate'a niepublikowanych w portalu. Co więcej, czasem trafi się również smakowity kąsek w postaci posta o mikroserwisach albo o chmurze IT. To tam regularnie wrzucamy newsy i ciekawostki, a także smart rozwiązania. Na grupie jeszcze szybciej dowiesz się, co w trawie piszczy i co już czai się za rogiem (psst... Spring Boot 3 już niedługo :) )
Interesujesz się Javą, Springiem lub Hibernate? Masz pytania odnośnie odnośnie tych frameworków?
A może chcesz po prostu wiedzieć, co w trawie piszczy?
Dołącz do grupy, w której znajdziesz ciekawe posty oraz poznasz odpowiedzi na swoje pytania!
Grupa Portalu Javappa
 • Regularnie publikowane posty dotyczące Javy, Springa i Hibernate'a
 • Możliwość zadawania pytań osobom tworzącym społeczność budowaną wokół tych samych zainteresowań
 • Bezpośredni kontakt z autorem portalu i kursów Javappa!
 • Wymiana doświadczeń między członkami grupy
 • Przyjazna atmosfera w zamkniętej grupie
Autor: Jarek Klimas, Patrycja Klimas
Data: 31 stycznia 2022
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Java, Maven Linki
Maven [doc] - Settings.xml
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE