Kurs Java

AWS - Przetwarzanie w chmurze!

W jednym z punktów na naszej mapie umiejętości programisty Java omawiamy pojęcie mikroserwisów i przy okazji wspominamy również o chmurze w IT. Z racji tego, że rozwiązania chmurowe stanowią fundament wielu tworzonych dziś systemów, nadszedł czas, aby zająć się tym tematem nieco szerzej. Bez zbędnego przedłużania przejdźmy od razu do konkretów.

Czym jest przetwarzanie w chmurze?

Przetwarzanie w chmurze to dostarczanie zasobów IT na żądanie przez Internet z płatnościami zgodnymi z rzeczywistym użyciem. Zamiast kupować i utrzymywać fizyczne centra danych i serwery, można uzyskać na żądanie dostęp do zasobów i usług technologicznych, które w danym momencie są nam faktycznie potrzebne.
AngularPic
Tak więc moc obliczeniowa, pamięć masowa, miejsce na dysku, czy usługi takie jak bazy danych mogą być nam udostępnione w wielkości, jakiej aktualnie potrzebujemy. Nie musimy wcześniej przewidywać naszych potrzeb w przyszłości i inwestować w fizyczny sprzęt, który może okazać się kompletnie nietrafiony i przepłacony pod kątem tego, czego faktycznie będziemy używać.

Usługi chmurowe dają nam dużą elastyczność zarówno w kontekście potencjalnych zmian konfiguracji, jak i dostępności predefiniowanych usług. Na rynku istnieje wielu dostawców rozwiązań chmurowych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w tej materii jest Amazon Web Services (AWS).

Kto korzysta z chmury obliczeniowej?

Organizacje każdego typu, wielkości i branży korzystają z chmury do różnych zastosowań, takich jak tworzenie kopii zapasowych danych, odzyskiwanie danych po awarii, poczta e-mail, wirtualne komputery stacjonarne, tworzenie i testowanie oprogramowania (w tym aplikacji webowych), a także analiza dużych zbiorów danych. Na przykład firmy opieki zdrowotnej wykorzystują chmurę do opracowywania bardziej spersonalizowanych terapii dla pacjentów. Firmy świadczące usługi finansowe wykorzystują chmurę do wykrywania i zapobiegania oszustwom w czasie rzeczywistym. A twórcy gier wideo wykorzystują chmurę do dostarczania gier online milionom graczy na całym świecie. Portal Javappa również korzysta z AWS!
AngularPic

Zwinność

Chmura zapewnia łatwy dostęp do szerokiej gamy technologii, dzięki czemu można szybciej wprowadzać innowacje i budować prawie wszystko, czego potrzebujemy. Można szybko uruchamiać zasoby zgodnie z potrzebami — od usług infrastrukturalnych, takich jak obliczenia, pamięć masowa i bazy danych, po IoT (Internet of Things), uczenie maszynowe, analizy danych oraz wiele innych.

Istotnym aspektem chmury jest możliwość zestawienia usług technologicznych w ciągu kilku minut i przejścia od pomysłu do wdrożenia o kilka rzędów wielkości szybciej niż wcześniej. Daje to swobodę eksperymentowania, testowania nowych pomysłów w celu zróżnicowania doświadczeń klientów oraz kierowania danej firmy w kierunku optymalnych rozwiązań.

Elastyczność

Dzięki przetwarzaniu w chmurze nie trzeba z góry alokować zasobów, aby obsłużyć maksymalne poziomy aktywności biznesowej w przyszłości. Zamiast tego wystarczy zapewnić taką ilość zasobów, jakiej faktycznie potrzebujemy. Można skalować te zasoby w górę lub w dół, aby natychmiast zwiększać lub zmniejszać ich moc i objętość w miarę zmieniających się potrzeb biznesowych.

Oszczędność kosztów

Chmura pozwala wymieniać wydatki kapitałowe (takie jak centra danych i serwery fizyczne) na wydatki zmienne i płacić za IT tylko wtedy, gdy są używane. Ponadto wydatki zmienne są znacznie niższe niż to, co należy zapłacić, aby zrobić to samemu.

Wdrażanie globalne w kilka minut

Dzięki chmurze można rozszerzyć działalność na nowe regiony geograficzne i wdrożyć globalne rozwiązania w ciągu kilku minut. Na przykład AWS ma infrastrukturę na całym świecie, dzięki czemu łatwo jest wdrożyć własną aplikację w wielu fizycznych lokalizacjach za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Umieszczenie aplikacji bliżej użytkowników końcowych zmniejsza opóźnienia i poprawia ich obsługę.

Rodzaje przetwarzania w chmurze

Trzy główne typy przetwarzania w chmurze to infrastruktura jako usługa (IaaS), platforma jako usługa (PaaS) i oprogramowanie jako usługa (SaaS). Każdy rodzaj przetwarzania w chmurze zapewnia różne poziomy kontroli, elastyczności i zarządzania, dzięki czemu można wybrać odpowiedni zestaw usług do swoich potrzeb. Będziemy o tym pisać w niedalekiej przyszłości.

Przetwarzanie w chmurze z AWS

Na koniec kilka słów o chmurze, z której korzystamy na co dzień. Amazon Web Services (AWS), bo o tym mowa, to najbardziej wszechstronna i szeroko stosowana platforma chmurowa na świecie, oferująca ponad 200 w pełni funkcjonalnych usług z centrów danych na całym świecie.
AngularPic
Miliony klientów — w tym najszybciej rozwijające się startupy, największe przedsiębiorstwa i wiodące agencje rządowe — używają AWS do obniżania kosztów, zwiększania elastyczności i szybszego wprowadzania innowacji. Dodam, że liczba usług, jakie są dostępne w ramach AWS, oscyluje w okolicy stu, a każda z nich ma naprawdę ogromne możliwości. W najbliższym czasie postaramy się wam przybliżyć nieco całą platformę.
Autor: Jarek Klimas
Data: 21 października 2021
Labele:Backend, Poziom średniozaawansowany, Chmury, Mikroserwisy, AWS, Amazon Web Services Linki
https://aws.amazon.com/what-is-cloud-computing
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE