Kurs Java

Spring Boot Initializr

Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie Twojej przygody ze Springiem będzie pobranie i uruchomienie Spring Tools Suite. To narzędzie programistyczne umożliwiające wygodne tworzenie aplikacji webowych w Springu. Nadal jest to Eclipse, ale tym razem w wersji wzbogaconej o dodatkowe funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość wygenerowania projektu ze SpringInitializr-a, czyli kreatora projektów Spring Boot.

Pobranie Spring Tools Suite 4

Na tę chwilę polecamy pobranie STS4 z adresu:
Po zainstalowaniu możesz podpiąć dowolną wersję Javy równą lub większą od 8-ki, ale my polecamy Javę 11. W ten sposób będziesz miał całkiem świeżą wersję, a i też nie będziesz musiał przejmować się dodatkową konfiguracją wymaganą dla Javy 12, którą opisujemy w artykule Dodajemy Javę 12 do Spring Tools Suite 4. Obecnie (stan na lipiec 2019) dodatkowa konfiguracja jest potrzebna, aby można było korzystać z Javy 12 w STS4 (domyślnie nie obsługuje on jeszcze tej wersji).

Uruchomienie Spring Boot Initializr

Uruchomienie inicjatora projektu Spring Boot możesz wykonać przynajmniej na dwa sposoby. Przy pierwszym starcie STS-a otrzymasz listę opcji w Package Explorer i tam wybierasz od razu pozycję Create new Spring Starter Project via the Spring Initializr Web Service. Alternatywnie, później, możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy w sekcję Package Explorer, by tam z menu podręcznego wybrać opcję New > Spring Starter Project.
STS - Nowy projekt Spring Starter
Nowy projekt Spring Starter - wersja alternatywna
Appa Notka. Zanim przejdziesz do następnego kroku ważna informacja. Mechanizm inicjatora jest dostępny również w wersji online. Znajduje się pod adresem https://start.spring.io.
Teraz przejdźmy do kreatora projektu. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Za przykład niech posłuży zdjęcie wykonane przez nas w trakcie tworzenia projektu spring-boot-materialy-praktyczne:
NewSpringStarterProjectCreator
(1) Service URL - Adres internetowy usługi, do której się łączysz. Co ciekawe po wpisaniu tego adresu w przeglądarce, otrzymamy webową wersję narzędzia.

(2) Name - Nazwa Twojego projektu. Na jej podstawie wygenerowany zostanie również plik uruchamiający projekt.

(3) Type - Rodzaj konfiguracji dla projektu. Wybieramy tutaj Maven-a, gdyż jest on najpopularniejszym narzędziem do organizacji projektów.

(4) Java Version - Numer wersji Javy, pod którą ma pracować Twój projekt. Na tę chwilę polecamy wersję 11.

(5) Group, Artifact, Version, Description, Package - Konfiguracja Mavena dla Twojego projektu.

Konfiguracja Mavena w kreatorze wygląda niemal identycznie jak konfiguracja typowego pliku pom.xml (plik ten jest tutaj tworzony na podstawie danych przekazanych przez kreatora). Jeśli nie pamiętasz jak wygląda konfiguracja Mavena, to zajrzyj do darmowego poradnika na naszej stronie Maven - Pierwsze kroki, konkretnie do akapitu Typowy plik pom.xml.

Dodajmy, że Package w powyższym kreatorze to pakiet główny Twojego projektu. Powinien powstać ze złożenia nazwy grupy i nazwy projektu (a raczej jego skróconej nazwy - w nazwach pakietów nie używamy myślników ani też notacji camelCase).

Po kliknięciu przycisku Next pojawi się drugie okienko kreatora. Tutaj możesz wybrać wersję Spring Boota oraz dodać wymagane zależności (popularne dependencies):
NewSpringStarterProjectCreator
Jeśli to Twoje pierwsze kroki ze Springiem, to zalecamy nie wybierać żadnych dodatkowych zależności. Natomiast jeśli chciałbyś poćwiczyć na przykład zagadnienia dotyczące aplikacji webowych, to wtedy wybierz Spring Web Starter:
NewSpringStarterProjectCreatorWebStarter
Na koniec naciśnij przycisk Finish. Od razu rozpocznie się proces tworzenia projektu, który będzie gotowy do uruchomienia. Nasz pusty, świeżo stworzony projekt, wyglądał na starcie tak (nazwę klasy uruchomieniowej zmieniliśmy na angielską):
SpringBootMP
Projekt stworzony ze SpringInitializr wygląda niemal identycznie jak ten ze strony naszego darmowego kursu Spring Boot - Projekt startowy. Widzimy tutaj zarówno plik konfiguracyjny Springa - application.properties, jak również plik pom.xml, który pozwoli nam konfigurować projekt pod kątem zależności. Klasa SpringBootInPracticeApplication to klasa uruchomieniowa.

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE